01 Април, 2023
0.0214

ВМРО-ДПМНЕ формира Патриотски институт: Александар Пандов ќе го раководи

Објавено во: Македонија 08 Септември, 2020

Добивај вести на Viber

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница на Извршниот комитет одлучила партијата да формира Патриотски институт со кој ќе раководи нејзиниот долгогодишен член, Александар Пандов, кој и досега беше на повеќе партсики функции.

Кадровски промени има и во општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ, а ова е листата со имињата на новите 14 претседатели.

1. ОК Конче Ацо Митов

2. ОК Валандово Дејан Бошков

3. ОК Демир Капија Александар Галапчев

4. ОК Росоман Тихомир Николов

5. ОК Могила Драган Саботковски

6. ОК Кривогаштани Виктор Деспотовски

7. ОК Долнени Дејан Змејкоски

8. ОК Демир Хисар Никола Најдовски

9. ОК Охрид Сашо Донев

10. ОК Дебарца Саше Силјановски

11. ОК Вевчани Ѓорѓи Влајкиноски

12. ОК Пласница Луме Адемоглу

13. ОК Јегуновце Димитар Костадиновски

14. ОК Тетово Ангел Карапетров 

Кадровските одлуки, како што се наведува во соопштението во партиското соопштение, се дел од процесот на кадровско доекипирање и катарза најавена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Инаку, на синоќешната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ е потврдена одлуката за утрешниот протест најавен поради покачувањето на цената на струјата.


Можеби ќе ве интересира

ОГНЕНИТЕ СТАНУВААТ ФРАКЦИЈА - Се уште не се разрешени од ДУИ

ОГНЕНИТЕ СТАНУВААТ ФРАКЦИЈА - Се уште не се разрешени од ДУИ

ДОЖДОТ НЕ ГИ СПРЕЧИ НАЈМЛАДИТЕ ДА СЕ МАСКИРААТ - Денот на шегата се одбележува на повеќе локации

ДОЖДОТ НЕ ГИ СПРЕЧИ НАЈМЛАДИТЕ ДА СЕ МАСКИРААТ - Денот на шегата се одбележува на повеќе локации

ПРОНАЈДЕНИ СЕ АНИСА И МЕЛИСА - Двете тинејџерки се исчезнати од четвртокот

ПРОНАЈДЕНИ СЕ АНИСА И МЕЛИСА - Двете тинејџерки се исчезнати од четвртокот

ВЕ МОЛАМ СИТЕ ЗАЕДНО ДА ЈА НАЈДЕМЕ АНИСА - Тактото на младата тинејџерка која исчезна пред три дена бара помош во потрагата

ВЕ МОЛАМ СИТЕ ЗАЕДНО ДА ЈА НАЈДЕМЕ АНИСА - Тактото на младата тинејџерка која исчезна пред три дена бара помош во потрагата

ПЕТМИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ - Меѓу повредените и малолетници

ПЕТМИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ - Меѓу повредените и малолетници

Во Клиника Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

Во Клиника Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

ТИНЕЈЏЕР ОД КУМАНОВО ПРОДАВАЛ МАРИХУАНА - Обвинителство го гони за промет со наркотици

ТИНЕЈЏЕР ОД КУМАНОВО ПРОДАВАЛ МАРИХУАНА - Обвинителство го гони за промет со наркотици

КАКО МОЖЕ ОСУМ ГОДИНИ ДА ИСПЛАЌААТ ТУЃА НЕГА НА ПОЧИНАТО ЛИЦЕ - Граѓаните се соочуваат со „чудни“ проблеми

КАКО МОЖЕ ОСУМ ГОДИНИ ДА ИСПЛАЌААТ ТУЃА НЕГА НА ПОЧИНАТО ЛИЦЕ - Граѓаните се соочуваат со „чудни“ проблеми

МЛАДИОТ НИКОЛА БОЛЕДУВА ОД РАК НА КОСКИТЕ - Потребна му е помош

МЛАДИОТ НИКОЛА БОЛЕДУВА ОД РАК НА КОСКИТЕ - Потребна му е помош