10 Јуни, 2023
0.0251

ВМРО-ДПМНЕ: Заев треба што е можно поскоро да ја отфрли Тиранската платформа

Објавено во: Македонија 17 Март, 2017

Добивај вести на Viber

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека лидерот на СДСМ,  Зоран Заев не собра храброст да се огради и да ја отфрли Тиранската платформа.

Велат дека загриженоста и револтот на граѓаните расте токму заради неискреноста на Заев. Затоа сметаат дека  Заев треба што е можно поскоро да ја отфрли Тиранската платформа и да се откаже од реализација на елементите содржани во неа.

„ВМРО-ДПМНЕ го охрабрува Зоран Заев уште еднаш да се откаже од уцената. Зоран Заев нека се откаже јасно и гласно од Тиранската платформа, а ВМРО-ДПМНЕ ќе даде поддршка за малцинска влада. Втората опција која му стои на располагање е да прифати нови парламентарни избори заедно со локалните каде граѓаните ќе може демократски да изберат програма,платформа, вклучително и онаа од Тирана, доколку во неа верува Зоран Заев“ - се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата наведуваат дека без срам според нив, кримининогениот СДСМ отиде до таа крајност велејќи дека ќе дебатираат по прашања кои се од национален и државен интерес, консултирајќи партиски експерти од потписниците на Тиранската платформа. 

„Дебатата започна да се реализира на дело. Питер Ванхауте откривајќи ги намерите на аболицираниот Зоран Заев отвори дебата за федерализација на Република Македонија. За оваа скандалозна изјава на Питер Ванхауте, криминогениот СДСМ молчи, како што молчи и за шокантните изјави на албанската пратеничка Месила Дота, која директно се закани на аболицираниот Зоран Заев дека ако тој отстапи од платформата, тогаш сите Албанци ќе се ангажираат околу остварување на сонот за Илирида. Молчат и кога Зијадин Села, го негираше македонскиот идентитет, велејќи дека пред 100 години Македонци не постоеле на овие простори“ - објаснуваат од ВМРО-ДПМНЕ. 

Молчат и за скандалозната изјава на Трифун Костовски во која јасно и гласно вели да им се одземе правото на Македонците по потекло од Егејска Македонија да го кажат сопственото мислење и да се борат во заштита на највисоките државни и национални интереси“ - додаваа од ВМРО-ДПМНЕ. 

Можеби ќе ве интересира

Кузеска: Раката е подадена, да се работи во интерес на државата

Кузеска: Раката е подадена, да се работи во интерес на државата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Има бурни реакции во јавноста откако Меџити кажа дека косовски државјани ќе се лекуваат овде по исти цени како македонските граѓани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Има бурни реакции во јавноста откако Меџити кажа дека косовски државјани ќе се лекуваат овде по исти цени како македонските граѓани

Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени, тој вели дека тоа е лага

Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени, тој вели дека тоа е лага

Владиците Петар и Григориј биле гости во руската амбасада

Владиците Петар и Григориј биле гости во руската амбасада

Надрилекар од Турција „лечел“ во гостиварско

Надрилекар од Турција „лечел“ во гостиварско

ЦУК: Се очекуваат интензивни врнежи, можно е да дојде до забрзано зголемување на водостојот на малите реки

ЦУК: Се очекуваат интензивни врнежи, можно е да дојде до забрзано зголемување на водостојот на малите реки

Вонредно метео од Славчо Попоски: Подгответе се за уште поголеми временски непогоди и поплави од оние во Делчево

Вонредно метео од Славчо Попоски: Подгответе се за уште поголеми временски непогоди и поплави од оние во Делчево

ПОМАГАВМЕ НА СИТЕ, ЌЕ МУ ПОМОГНЕМЕ ЛИ И НА ДЕЛЧЕВО? Претседателот на ЗЕЛС ги повикува општините да се солидаризираат

ПОМАГАВМЕ НА СИТЕ, ЌЕ МУ ПОМОГНЕМЕ ЛИ И НА ДЕЛЧЕВО? Претседателот на ЗЕЛС ги повикува општините да се солидаризираат

Арафат Муареми ослободен од пријавите од Вилма Русковска

Арафат Муареми ослободен од пријавите од Вилма Русковска