06 Јули, 2022
0.0270

ВМРО на Каракачанов: Ако Македонија не го испрати, Гарванлиев следната година ќе пее за Бугарија на „Евросонг“

Објавено во: Балкан 19 Март, 2021

Добивај вести на Viber

ВМРО на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов денеска излезе со партиско соопштение во кое вели дека ќе работи на тоа следната година Васил гарванлиев да ја претставува Бугарија на Евросонг, доколку Македонија го повлече од овогодинешниот настап.

- „Евровизија“ е натпревар во пеење за слободни и талентирани млади луѓе. Со што се случува со претставникот на РС Македонија на Евровизија Васил Гарванлиев не кореспондира на кој било начин со европските вредности за кои Скопје официјално тврди дека тежнее. Ние од ВМРО нема да толерираме засадување на негативни чувства против Гарванлиев, само затоа што не крие дека има бугарски пасош - исто како и скоро 100.000 наши браќа таму

И, ако младиот пејач се повлече од конкуренцијата, ќе ја повикаме Бугарија тој да биде испратен како нејзин претставник следната година. Сè додека ВМРО е во бугарскиот парламент, нема да дозволиме воинствен србомакедонизам во ЕУ, се вели во дел од соопштението на партијата предводена од бугарскиот министер за одбрана која е дел од владеачката коалиција.

Изминатите денови МРТ соопшти дека ќе формира комисија да го преиспита настапот на Гарванлиев откако првично во кадар на неговиот спот се појави уметничко дело кое потсетува на бугарското знаме, а потоа беше покрената петиција тој да не учествува на Евросонг затоа што имал два пасоши.


Можеби ќе ве интересира

Руте: Ако Скопје не го прифати францускиот предлог, Албанија сама во ЕУ

Руте: Ако Скопје не го прифати францускиот предлог, Албанија сама во ЕУ

Митрополит Гаврил: Актот за канонско единство со МПЦ испратен без да неведено име

Митрополит Гаврил: Актот за канонско единство со МПЦ испратен без да неведено име

БЕСНЕАТ ПОЖАРИ ВО ГРЦИЈА: Гори кај Атина и на Пелопонез, се евакуираат цели населени места

БЕСНЕАТ ПОЖАРИ ВО ГРЦИЈА: Гори кај Атина и на Пелопонез, се евакуираат цели населени места

Рама: Продолживме да организираме свадби, ja чекавме невестата од Брисел, но таа не дојде

Рама: Продолживме да организираме свадби, ja чекавме невестата од Брисел, но таа не дојде

ИНЦИДЕНТ НА ПЛАЖА ВО АЛБАНИЈА - Пукотници кај Валона, има повредени

ИНЦИДЕНТ НА ПЛАЖА ВО АЛБАНИЈА - Пукотници кај Валона, има повредени

ЌЕ ЈА ЗАГРОЗИ ЛИ ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА - Расте бројот на заболени со Ковид-19 во туристичките делови на Грција

ЌЕ ЈА ЗАГРОЗИ ЛИ ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА - Расте бројот на заболени со Ковид-19 во туристичките делови на Грција

Еди Рама: Порто Романо ќе биде најголемо пристаниште на Јадранот, но и база на НАТО

Еди Рама: Порто Романо ќе биде најголемо пристаниште на Јадранот, но и база на НАТО

Тројца Албанци загинаа во престрелка во Атина

Тројца Албанци загинаа во престрелка во Атина

Протераните дипломати од Бугарија заминуваат со два авиони од Русија

Протераните дипломати од Бугарија заминуваат со два авиони од Русија