26 Јули, 2021
0.0168

Внимавајте ако патувате во Франција, за ова следува казна од 1.500 евра

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Јули, 2021

Франција воведе нови мерки за туристите и следуваат казни до 1.500 евра за тој што ќе ги прекрши. 

За влез во сите туристички знаменитости и атракции во Париз неопходен е т.н. здравствен пасош. Во тој документ се содржани информации за вакцинација, за прележана болест или негативен ПЦР тест. За влегување во дискотеки и на фестивали, оваа  мерка веќе се применува. Туристите мора да поседуваат сертификат за целосна имунизација за влез во овие места, а негативниот ПЦР тест не смее да биде постар од 48 часа. Кој ќе ги прекрши овие мерки може да биде казнет со глоба до 1.500 евра. 

Низ Франција се одржуваат масовни протести, а дури три милиони луѓе се пријавиле за вакцинирање во првите 72 часа откако оваа мерка беше најавена на 12 јули.

Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари