26 Јули, 2021
0.0228

Во 124 земји е детектиран делта сојот на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Јули, 2021

Делта мутацијата на коронавирусот е откриена во 124 држави. 

Како што соопшти Светската здравствена организација (СЗО), бројот на земји и територии, во кои циркулира делта сојот е зголемен за уште седум од 13 јули. 

Се очекува дека овој сој ќе стане доминантен во следните години. СЗО е загрижен за ширењето на сите четири видови.  Алфа сојот е регистриран во 180 земји. Бета сојот е присутен во 130 земји, а бразилскиот гама сој го има во 78 земји.

Најмалку уште 100.000 луѓе ќе умрат од корона вирусот на глобално ниво пред крајот на Олимписките игри, предупреди првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејсус.

На состанокот на Меѓународниот Олимписки комитет, Тедрос изјави дека „светот не успева“ да се справи со пандемијата и дека секој што мисли дека е готово, живее во „светот на будалите“.

Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари