26 Јули, 2021
0.0213

Во Бугарија секој трет инфициран е со делта сојот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 21 Јули, 2021

Секој трет заразен со коронавирусот во Бугарија е од делта сојот. 

Главниот здравствен инспектор Ангел Канчев, на денешниот брифинг во Министерството за здравство на Бугарија, изјави дека има промена во трендот на ширење на вирусот, јави дописникот на МИА од Софија. Канчев изјави дека е запрено намалувањето на новозаразени и дека сега секое трето лице е заразено со делта сојот. Постепено ќе го зголемуваат бројот на случаи во јули, а многу побрзо во август.

Доколку се почитуваат рестриктивните мерки при граничната контрола, може да се забави ширењето на делта сојот, што веќе доминира во повеќе од 50 проценти од случаите во Европа.

Тој истакна дека меѓу земјите со најголема инциденца во моментот земјите со активен туризам – Кипар, Шпанија, Португалија и Грција.

Заразата зема замав во соседна Грција, каде во еден ден имаат повеќе од 3.500 заразени. 

Во претходните 24 часа во Србија биле тестирани 9.331 граѓанин на коронавирусот, а има 228 новозаразени. Четворица пациенти починале, а во моментов има десет пациенти на респиратори низ целата земја.

Делта мутацијата на коронавирусот е откриена во 124 држави. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција