24 Октомври, 2020
0.0358

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Објавено во: Македонија, Свет, Корона Вирус 22 Септември, 2020

Ширум Европа се враќаат рестрикциите поради коронавирусот. 

Забрани за движење од вчера се воведени и во одредени делови на Шпанија. Квартови во Мадрид се под карантин, а на граѓаните им е дозволено да излезат од нив само ако имаат неодложни обврски. 

Во повеќе градови во Франција каде што има висока стапка на нови заразени собирањето на сите јавни места е ограничено до 10 лица.

Повеќе од 9 лица не смеат да бидат заедно ниту во затворен ниту на отворен простор во Грција, освен во рестораните. Затворени се сите кино сали,м а откажани се и концертите и музичките настапи во живо поради што вчера музичарите излегоа и на протести.

Данска и Исланд деновиве вратија дел од старите мерки со цел да се спречи ширењето на Ковид-19. 

Тоа значи затворање на баровите, кафулињата и ноќните клубови. 

Можно е и во Македонија да се вратат рестрикциите, затоа што бројките на заразени се високи. 

Можеби ќе ве интересира

Министерство за здравство: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Министерство за здравство: Погребот на Амди Бајрам да се организира според протоколите

Амди Бајрам починал како позитивен на Ковид-19, ќе се бараат контактите од свадбата

Амди Бајрам починал како позитивен на Ковид-19, ќе се бараат контактите од свадбата

Помалку случаи, но 14 починати во последните 24 часа од Ковид-19

Помалку случаи, но 14 починати во последните 24 часа од Ковид-19

Жени од Виница и Берово починаа на инфективното одделение во Штип

Жени од Виница и Берово починаа на инфективното одделение во Штип

Сашо Мијалков се потсети на времето кога беше поканет на Ромски бал: Почивај во мир легендо

Сашо Мијалков се потсети на времето кога беше поканет на Ромски бал: Почивај во мир легендо

Саша Богдановиќ: Доколку има интерес за КК Работнички, ќе го дадеме на нов сопственик

Саша Богдановиќ: Доколку има интерес за КК Работнички, ќе го дадеме на нов сопственик

Уапсен сопственик на угостителски објект кој работел прекувремено во Мала Речица

Уапсен сопственик на угостителски објект кој работел прекувремено во Мала Речица

Д-р Драган Даниловски: Собранието побргу да ги донесе рестриктивните мерки

Д-р Драган Даниловски: Собранието побргу да ги донесе рестриктивните мерки

Даниел Димевски се кандидидираше за претседател на Македонскиот олимписки комитет

Даниел Димевски се кандидидираше за претседател на Македонскиот олимписки комитет