21 Септември, 2021
0.0288

Во Грција се воведуваат анти ковид мерки и за децата

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Септември, 2021

Во Грција се воведуваат нови анти-ковид правила за деца од 5 до 11 години. 

Тие ќе треба да покажат докази за негативен тест за коронавирус за да им се овозможи да влезат во затворени простории, каде што пристапот до невакцинирани лица е ограничен, изјави денеска владиниот портпарол Јанис Економу.

Тој рече дека, од околу 800.000 тестови што ги направиле учениците пред повторно отворање на училиштата, само 1.000 до 1.500 од нив биле позитивни.

Во меѓувреме, Управата за цивилно воздухопловство објави дека децата на возраст од четири години и постари, исто така, ќе треба да имаат доказ за негативен тест за коронавирус за да се качат на домашен или меѓународен лет.

Според  весникот „Катимерини“, новите ограничувачки мерки за невакцинираните луѓе стапија во сила во понеделникот, со што им се забранува пристап до многу затворени простории или бараат строго претходно тестирање.

Во Грција над 14.000 луѓе починаа од последици на коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Да се смират тензиите, повика амбасадата на САД, а Вучиќ вели дека ова е еден од најтешките денови

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда