26 Јули, 2021
0.0182

Во Индија две третини од луѓето имаат антитела на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Јули, 2021

Две третини од Индијците имаат антитела на коронавирусот. 

Oва го покажале резултатите од истражувањето кое е направено во јуни и јули, а кое опфатило 29.000 луѓе од цела Индија. Околу 400 милиони жители на Индија, од вкупно 1,4 милијарди немале антитела на коронавирусот, покажало истражувањето. Во четвртото по ред национално серолошко тестирање,  кое е спроведено во Индија и првпат се вклучени и деца и тоа 8.691 на возраст од 6 до 17 години, покажало дека половина од нив имале антитела. 67,6 отсто од возрасните биле позитивни на антитела против коронавирусот. Повеќе од 62 отсто од возрасните не се вакцинирани. Од почетокот на јули само нешто повеќе од 8 отсто возрасни во Индија примиле две дози на вакцина. Индија беше една од најпогодените земји во светот од пандемијата. Имаше периоди кога луѓето умираа по улиците и пред болниците. 

Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари