22 Септември, 2023
0.0286

Во јуни, јули и август ќе имаме чести временски непогоди и свежо време

Објавено во: Македонија 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Метеорологот Славчо Попоски вели дека не треба да се надеваме на вистинско лето, затоа што во јуни, јули и август ќе имаме чести временски непогоди и свежо време. 

„Според денешните најнови метео анализи кои ги направивме за претстојното лето, укажуваат на тоа дека нема да имаме лето како што доликува, со вистински летни горештини, стабилно време и чести топлотни бранови, како што беше на пример минатото лето. Оваа година месеците јуни, јули и август ќе поминат во знакот на многу нестабилно време, како и со чести врнежи и грмежи, а постои опасност и од локални поплави. Температурите ќе бидат околу, или под просекот за летниот период, односно се очекува посвежо лето. Поплави освен кај нас во Македонија, можни се и во целиот регион, а временските непогоди кои се очекуваат би можело да направат и поголеми штети“, вели Попоски. 

Ова лето постојано територијата на Македонија, како и на целиот Балкански Полуостров ќе бидат под влијание на циклонски активности, како и на влажни и нестабилни воздушни маси. Граѓаните да се навикнат на честите временски непогоди, како и на секојдневниот дожд.

Температурите ова лето ќе бидат далеку пониски за разлика од изминатото лето, а за првиот голем топлотен Африкански бран ќе се изначекаме. Истиот го нема во најава и во јуни месец.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите