28 Мај, 2020
0.0210

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 29 Март, 2020

Повеќе од половина од луѓето кои биле заразени со корона вирус во Јужна Кореја се опоравиле, велат бројките објавени од Центрите за контрола и превенција на болести објавени денеска.

Почнувајќи од полноќ во саботата, акумулираниот број на пациенти со КОВИД-19 изнесуваше 9.478 лица - од кои 4.811 биле целосно закрепнати, со 4.523 сеуште болни и 144 починати. Стапката на закрепнување е 50,8 проценти и стапката на смртност 1,52 проценти.

„Сега, има повеќе луѓе кои се опоравиле отколку што се болни“, рече Јон Тае-хо, генерален директор за јавна здравствена политика во Министерството за здравство и благосостојба, во брифинг.

„Сè уште имаме долг пат, но стапката на лекување од 50 проценти е мало нешто што можеме да го прославиме“, рече Јон.

Пикот дојде 68 дена откако земјата го пријави својот прв потврден случај на новиот коронавирус, кој за прв пат беше пронајден во соседна Кина.

Јужна Кореја забележа забавување на дневниот број нови инфекции од врвот од над 900 новозаболени во еден ден на крајот од февруари до околу 100 неодамна.

Од новите случаи, Даегу, јужниот град најтешко е погоден од вирусот и учествувал со скоро половина од новите случаи со 71 случаи вчера, додека 24 биле откриени за време на процесот на скрининг за инфекција на меѓународните пристигнувања.Можеби ќе ве интересира

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

РАБОТНИЦИТЕ ПАЛЕА ГУМИ: Ги разгневи затворањето на фабриката на Нисан во Барселона

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

ТУРИЗМОТ ОДИ ВО ДРУГА НАСОКА: Oгромен пад, но и почеста посета на планини

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште