05 Јуни, 2023
0.0338

Во Клиника Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето

Објавено во: Македонија 01 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Докторскиот тим предводен од д-р Жан Митрев успешно го спроведоа оперативниот зафат познат и како ,,механичко срце“ за решавање на левокоморна хронична срцева слабост. Кај пациентот со терминална коронарна болест каде заради долгогодишно лекување имаше голема слабост на срцевиот мускул беше вградено таканаречено „механичко срце“, при што беше ставена специјална пумпа што останува во организмот на пациентот и ја заменува работата на срцето. Пациентот после ваквиот оперативен зафат се чувствува добро и следи постоперативно заздравување.

„Оваа операција е потребна за пациентите кои се соочуваат со срцева слабост што е долгoтрајна состојба која се влошува со текот на времето. Настанува кога срцевиот мускул е ослабен и не е во состојба да испумпа доволна количина крв потребна да ги задоволи барањата на телото за нормално функционирање. Честа е и кај помлади пациенти, но со овој метод и овој оперативен зафат тие може да продолжат да живеат. Заради зачестеноста на ова заболување, оперативниот зафат со вградена механичка циркулаторна потпора на срцето е често практикуван метод и засега е единствено долгорочно решение што овозможува продолжување на животот за тешко болните пациенти“, истакна д-р Митрев.

Овој оперативен зафат е еден од покомплексните. Во Клиниката Жан Митрев се спроведува веќе 6 години, при што досега се направени 31 вакви интервенции.


Срцевата слабост може да биде акутно настаната и таа вообичаено се повлекува после адекватен и навремен третман, но може да помине во хронична или пак да заврши фатално. Доколку срцевата слабост не се препознае, дијагностицира и третира адекватно, води кон трајно оштетување на срцето, лош квалитет на живот и чести болнички лекувања.


Можеби ќе ве интересира

ШТО ГИ НЕРВИРА НАШИТЕ СОСЕДИ? Некој бурек, некој Србин, а Македонија - Бугарија

ШТО ГИ НЕРВИРА НАШИТЕ СОСЕДИ? Некој бурек, некој Србин, а Македонија - Бугарија

ДВАЕСЕТГОДИШНИ МОМЧИЊА СО ПРИНТЕР СИ ПРАВЕЛЕ ПАРИ: Уапсени за фалсификување

ДВАЕСЕТГОДИШНИ МОМЧИЊА СО ПРИНТЕР СИ ПРАВЕЛЕ ПАРИ: Уапсени за фалсификување

„БИН БИН“ СКАНДАЛИ ЈА ТРЕСАТ ЈАВНОСТА: Фрлени во вода, декорирани со сакции цвеќе-скопјани парче ги направија електричните тротинети

„БИН БИН“ СКАНДАЛИ ЈА ТРЕСАТ ЈАВНОСТА: Фрлени во вода, декорирани со сакции цвеќе-скопјани парче ги направија електричните тротинети

Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со претседателот Мицкоски, дајте му го

Ковачки до Ахмети: Ако Ковачевски чека одобрување за да отиде на тет-а-тет средба со претседателот Мицкоски, дајте му го

И САМКА ИБРАИМОСКИ СЕ ОГЛАСИ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Ако ги ставиме Бугарите во Устав, Македонија ќе биде членка на Еу до 2026

И САМКА ИБРАИМОСКИ СЕ ОГЛАСИ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ: Ако ги ставиме Бугарите во Устав, Македонија ќе биде членка на Еу до 2026

ЗА 4.000 ЕВРА НАБАВИЛЕ УКРАИНСКИ ДОЗВОЛИ ЗА ПРЕСТОЈ: Жители на Турција уапсени на Табановце

ЗА 4.000 ЕВРА НАБАВИЛЕ УКРАИНСКИ ДОЗВОЛИ ЗА ПРЕСТОЈ: Жители на Турција уапсени на Табановце

ДУИ ЗАСТАНА ЗАД ГРУЕВСКИ: Алтернатива обвинува дека албанската партија е во постојана комуникација со груевски

ДУИ ЗАСТАНА ЗАД ГРУЕВСКИ: Алтернатива обвинува дека албанската партија е во постојана комуникација со груевски

ПО СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ: Најнови детали за тоа како се одвива сообраќајот

ПО СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ: Најнови детали за тоа како се одвива сообраќајот

ГЕРАСИМОВСКИ ДОСЛЕДЕН ДО КРАЈ: Отстапување од дозволи и прописи за градба нема да толерираме!

ГЕРАСИМОВСКИ ДОСЛЕДЕН ДО КРАЈ: Отстапување од дозволи и прописи за градба нема да толерираме!