18 Мај, 2021
0.0244

Во кој град имаме најмалку активни случаи на ковид?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 14 Април, 2021

Во Македонија има 20.106 активни случаи на ковид -19, а најмал број има во Македонска Каменица, каде се регистрирани 11 случаи. 

Пехчево има 19, а Дојран 21 активен случај. Во Кратово има 23 активни случаи на коронавирусот. Македонски Брод има 4о активни случаи. 

Најголем број има во Скопје, 9.161 случај. Куманово има 1.257, Тетово 674, Прилеп 1.026, Битола 1.291. За 24 часа имаме и 33 починати од ковид. Во земјава се намалува бројот на заразени, но бројот на починати е висок ако следиме на неделно ниво. 

Околу 140.000 луѓе досега се пријавиле за вакцинација. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи