04 Декември, 2021
0.0214

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Октомври, 2021

Во Романија епидемиолошката состојба е лоша и на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот. 

Земјата оваа недела ја има највисоката стапка на смртност по глава на жител на светот. Само 36 отсто од возрасните Романци се вакцинирани, а просекот во ЕУ е 74 отсто.

„Има семејства кои погребале четири члена во рок од две недели“, вели Себастијан Кокош, сопственик на погребално претпријатие од романскиот град Плоешти. 

Кокош вели дека се мачат да обезбедат доволно ковчези. И Полска се соочува со ново големо ширење на коронавирусот, но засега не планира воведување драстични мерки.

Латвија се затвора поради брзото ширење на коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

Дали омикрон стигна во Албанија?

Дали омикрон стигна во Албанија?

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави