16 Мај, 2021
0.0182

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Април, 2021

Соседна Србија почна да ја произведува вакцината Спутник V. 

Во институтот „Торлак“ почна производството на оваа вакцина, која ќе може да се извезува во соседството.  

„РФПИ и Институтот за вирусологија, вакцини и серуми 'Торлак' објавуваат дека почна производството на руската вакцина против коронавирусот Спутник V во Србија. Со ова, Србија стана првата држава во Јужна Европа која ќе ја произведува Спутник V. Производтсвото во Србија е во склад со најстроги стандардни“, објави Рускиот фонд за директни инвестиции. Институтот „Торлак“ се наоѓа во главниот град Белград и е основан во 1927 година кога почнал со производство на Бесеже вакцината против туберкулоза.

Италија претходно постигна договор и од јули ќе почне со производство на вакцината. Во преговори за производство е и Германија, поточна покраината Баварија. 

Србија треба да изгради и фабрика за производство на кинески вакцини. Во земјата бројот на нови заболени полека се намалува, и од 5.000 нови, сега паднаа под 4.000 случаи дневно. 

Можеби ќе ве интересира

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

Дали ќе примаме коктел вакцини и какви последици има мешањето?

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

НЕМАШЕ МЛАДOЖЕНЕЦ И НЕВЕСТА: Пробна свадба се одржа во Загреб

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција