18 Април, 2021
0.0188

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 01 Март, 2021

Во Србија расте бројот новозаразени од коронавирусот, поради што се бара затворање од седум до 10 дена. 

Поради растот на бројот новозаразени, Србија викендов ги затвори трговските центри порано.  Според последните податоци, починале уште 16 пациенти со Ковид-19, а вкупниот број жртви досега изнесува 4.398.‬ За денеска тестирани се 15.074, а потврдени се 3.588 случаи на зараза. Во болница се лекуваат 3.832 пациенти, а на респиратор се 153. Од почетокот на пандемијата во Србија од Ковид-19 потврдени се 449.901 ‬случаи на инфекција. За Копаоник се смета дека е жариште на коронавирусот. Нов контингент од 58,500 дози вакцини на „Фајзер-Бионтек“ пристигна во Србија, што преставува досега најголемата единечна испорака на вакцините на ова акомпанија.

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци