20 Јуни, 2024
0.1613

ВО СУПЕРМАРКЕТИ, АПТЕКИ И ДРУГИ ПРОДАВНИЦИ ВО ГРЦИЈА, НЕ Е ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ ОДИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ: Ако ги почитувате овие правила, нема да ги налутите сопствениците

Објавено во: Балкан 20 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Фејсбук страната Никана.гр, подготви совети за туристите кои сакаат да поминат спокоен одмор во Грција.

„Доколку сместувањето што го изнајмивте во дворот има базен и бар, обично не е дозволено да носите сопствена храна и пијалок, па дури и вода од собата. Барот покрај базенот е кафуле и „продавница“ сам по себе, па како и во секое кафуле, грубо е да си носите пијалоци и храна. Ако го направите ова, сопствениците веројатно ќе ве предупредат.

Доколку ги користите лежалките на барот на плажа, должни сте да ги платите или да нарачате пијалок. Не е дозволено да носите сопствен пијалок, а во некои локали ниту вода и храна, вклучително и овошје. Најдобро е да прашате пред да се сместите на лежалката за да не се доведете во непријатна ситуација.

Во сместувањето вообичаено постои куќен ред кој забранува пливање во базен помеѓу 14 и 17 часот и после 20 или 21 часот.

Според правилото, во супермаркети, аптеки и други продавници не е дозволено да се оди само во костим за капење, а во ресторанот на луксузните хотели не може да се влезе ниту по шорцеви, туку само со подолги бермуди или панталони.

Паркирање: кога почнува гужвата во екот на сезоната, треба да бидете внимателни и да не паркирате на места каде што можете да го блокирате сообраќајот. Ова е особено точно за главните улици и прометните одморалишта. Често во текот на сезоната, а особено во август, грчката полиција ги отстранува регистарските таблички од непрописно паркираните автомобили. Доколку ви се случи нешто такво, казната е 80 евра и се плаќа во пошта. Ако ја платите казната во рок од 5 дена, таа се намалува за половина. Нема непознати случаи на отстранување на чинии, што е навистина непријатно и стресно.

Се случува гостите да ја искористат фонтаната во дворот на вилата за да си ја измијат колата. Ваквата практика воопшто не е прифатлива, дури и ако на сопствениците им е непријатно да го привлечат вашето внимание. Како прво, дури и наводнувањето на бавчите е забрането во текот на летото поради ограничени количини на вода, а доколку сите туристи ги перат автомобилите на улица или во дворови, ќе има општ недостиг на вода.

Еден од најголемите проблеми што го имаат сопствениците со гостите е навиката да ја остават вклучена климата додека се на плажа. Клима уредот може да разлади студио или стан за неколку минути, така што нема потреба да го држите вклучен цел ден за да биде температурата по ваша желба кога ќе се вратите од плажа. Доколку клима уредите во сите станови беа вклучени по цел ден, сопственикот немаше да може да плаќа струја сам од својата заработка, а да не зборуваме за негативниот еколошки аспект на оваа постапка.

Сфатете го ова како добронамерна инструкција за вашиот одмор да помине без непријатности.“ наведено е во текстот.


Никана.гр

Можеби ќе ве интересира

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана