04 Март, 2021
0.0197

Во светот за 24 часа има повеќе од 338.000 нови заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Февруари, 2021

Во светот за 24 часа има повеќе од 338.000 нови заразени со коронавирусот, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Бројот на починати во изминатото деноноќие се зголеми за повеќе од 7.500, надминувајќи 2,46 смртни случаи од почетокот на пандемијата. Повеќе од половина од заразените се во Северна и Јужна Америка (169.352), 102.325 во Европа и 27.040 во Југоисточна Азија.

Најмногу заразени има во САД, Индија, Бразил, Русија, Британија, Франција, Шпанија, Италија, Турција, Германија, Колумбија. Самоа, Маршалските острови, Соломоновите острови се едни од земјите каде имало помалку од 20 случаи. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загинаа седум студенти, паднаа од височина од 17 метри кога се урна балконската ограда

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загинаа седум студенти, паднаа од височина од 17 метри кога се урна балконската ограда

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ПЕТ ЗЕМЈИ НАПРАВИЈА ПАКТ: Нема да чекаат и по итна постапка ќе ги одобруваат модифицираните вакцини кои ќе штитат од новите соеви

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

ЕУ клекна пред руските вакцини: Крај на драмата, почна испитувањето

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

КОВАКС го објави новиот план: Македонија треба да добие 100.800 дози до мај

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ЈА ПОТРЕСЕ ШВЕДСКА: Избодени се најмалку 8 луѓе

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

Додека го планираат воведувањето на 5G, источноевропските земји мора да се грижат и за друго, освен за технологија

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

АВСТРИЈА И ДАНСКА „КРЕВААТ РАЦЕ“ ОД ЕУ: Решение за набавка на вакцини најдоа во оваа земја

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден

БРАЗИЛ ПРЕД ПУКАЊЕ: Рекорден број на жртви во еден ден