24 Јануари, 2021
0.0193

ВО ТРИЈАЖНИОТ ЦЕНТАР ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ И ПО 40 ПРЕГЛЕДИ ДНЕВНО: Сите се позитивни на ковид, директорот Костов за Фактор

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2020

Амбулантата во Ковид-тријажниот центар во ГОБ „8 Септември“ која работ 24 часа дневно се прават и по 40 прегледи. Директорот на болницата, д-р. Христијан Костов за фактор изјави дека во последниов период сите кои се таму прегледани се позитивни на короона вирусот, по што во зависност од клиничката слика на пациентите или гио хоспитализираат кај нив или пак ги препраќаат на Клиниката за инфективни болести.

-Претходно во Тријажниот центар доаѓаа и суспектни пациенти на Ковид-19, но сега повеќе не е случај. Сите кои се прегледани се позитивни на вирусот, а дневно имаме и по 40 пациенти. Оние кои се навистина со многу тешка слика на болеста, со многу ниска сатурација, веднаш ги хоспитализираме во ГОБ „8 Септември“. Во самиот Тријажен центар секогаш чуваме дв-три кревети слободни за тие пациенти кои не се во состојба да ги транспортираме до Инфективната клиника. Оние пак, кои имаат не толку тешка, би рекол средна клиничка слика, веднаш ги препраќаме, односно ги транспортираме на Инфективна, вели д-р. Костов.

Освен амбулантата во Ковид-тријажниот центар, постојано функционираат и уште двете инфективни амбуланти. Д-р. Костов појаснува дека најголемиот дел од хоспитализираните пациенти се бубрежно болни кои се на дијализа и тоа се всушност најтешките пациенти за кои докторите се во постојана борба за нивните животи.

-Во текот на вчерашниот ден тимот од анестезиолози и интернисти, предводен од д-р. Даниела Буклиевска-пулмолог, успешно извадија од сипа двајца пациенти, кои мораа да примаат кислород поради исклучително тешката форма на ковид. Денеска се борат да отстранат од респираторен апарат уште еден пациент, кој исто така има тешка клиничка слика, појаснува д-р. Костов, додавајќи дека и покрај тоа што го намалија бројот на пациенти позитивни на ковид само на масксимум 50, секојдневието е макотрпна борба за нивните животи.

Д-р. Костов вели дека во моментов во ГОБ „8 Септември“ се хоспитализирани 150 пациенти кои не се заразени со корона вирсусот, а кај кои се извршени разни хируршки интервенции, откако болницата го продоилжи нормалниот тек на работењето.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

КАКО ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ - за Законот за попис ќе праша правни експерти

КАКО ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ - за Законот за попис ќе праша правни експерти

(ФОТО) ЕДВАЈ ДОЧЕКАА РАБОТА ДО 21 ЧАСОТ - полни локали и ресторани

(ФОТО) ЕДВАЈ ДОЧЕКАА РАБОТА ДО 21 ЧАСОТ - полни локали и ресторани