20 Септември, 2021
0.0235

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 28 Јули, 2021

Во српскиот град Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби. 

Податоците на Здравствениот центар (ЗЦ) од Врање, покажуваат дека вчера се аплицирани вкупно 213 вакцини, од кои прва доза примиле 70 македонски граѓани, за разлика од 38 српски. Втора доза, пак, примиле 58 македонски државјани, за разлика од 47 Срби, јави дописникот на МИА од Белград. Прва доза Фајзер примиле 70 лица, а втора – 56 граѓани. Прва доза на кинескиот Синофарм е дадена во 38 случаи, а втора во 49 случаи. Руската вакцина Спутник В и Астра Зенека во Врање не беа аплицирани вчера.  Вкупниот број вакцинирани граѓани на Врање и од други градови во Србија, Македонија и други земји во Спортската сала во Врање од почетокот на вакцинацијата до 27 јули е 77.736 луѓе.

На вакциналните пунктови во Македонија и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 500.995 граѓани.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

По настанот со искасаното дете, Алијанса за Албанците обвини дека Тетово е опасно место за живеење

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

ПУКАЊЕ ВО ТЕТОВО: Оштетени се прозорците на теолошкото училиште

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

Koроната однесе уште 12 животи, има и 154 нови случаи

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

За 40 отсто е намaлена инциденцата на ширење на вирусот на ниво на цела држава

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

ДИК ги објави сите кандидати за градоначалници и советници на листи, еве ги имињата

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Никола Димитров: МНР не може да му го одземе дипломатскиот пасош на Миленкоски без одземен безбедносен сертификат

Горан Сугарески: Згрозен сум од ФБ-статусот за личната трагедија на противкандидатот Борче Јовчески

Горан Сугарески: Згрозен сум од ФБ-статусот за личната трагедија на противкандидатот Борче Јовчески

ЗАЕВ: АКО МОЖЕМЕ ДА ГИ ВРАТИМЕ ЖИВОТИТЕ НА ТИЕ 14 ЛУЃЕ - не само што ќе си дадеме оставки, туку ќе заминеме и нема да се вратиме во политиката

ЗАЕВ: АКО МОЖЕМЕ ДА ГИ ВРАТИМЕ ЖИВОТИТЕ НА ТИЕ 14 ЛУЃЕ - не само што ќе си дадеме оставки, туку ќе заминеме и нема да се вратиме во политиката

Објавена програмата од УКИМ по повод денови на рускиот јазик и култура

Објавена програмата од УКИМ по повод денови на рускиот јазик и култура