04 Јуни, 2020
0.0369

ВОЈНА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИ: Вака власта ќе се бори против лажни вести

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2019

Властите им објавија војна на  лажните вести, пропагандата и дезинформациите.

Премиерот Зоран Заев, на првиот состанок на акционата група за координирање на проектот, рече дека трендот на ширење шокантни вести и лаги не само што ја поткопува демократијата, туку и шири нетолеранција дома и во регионот.

Пропагандата, дезинформацијата и ефтините псевдо-новинарски приказни поттикнуваат омраза и насилство, создаваат параноја и заговор, ја поткопуваат демократијата и националната безбедност. Тие не е слободен говор. Напротив, тие имаат за цел да манипулираат со граѓаните, да уништуваат поединци, да создаваат конфликти. Затоа мора да научиме да правиме разлика меѓу лаги и конструктивни критики, што е сојузник во нашата работа, рече Заев.

Заев посочи дека имало најмногу примери за лажни вести за време на Договорот од Преспа со цел да се минира истиот.

Претседателот Стев Пендаровски рече дека ова е светски феномен и за да се надмине, потребно е да се вклучат сите фактори, вклучително и медиумите и граѓаните.

За претседателот на парламентот Талат Џафери, транспарентноста на институциите е клучна во борбата против дезинформациите.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството

НА РЕВИЗОРИТЕ НЕ ИМ СЕ ЗБОРУВА МНОГУ ЗА ЈАНЕВА - велат, прашајте во Обвинителството