14 Април, 2024
0.0325

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Се очекува дожд, но и снег на планините

Објавено во: Македонија 06 Октомври, 2017

Добивај вести на Viber

Во Македонија претпладне ќе имаме сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. 

Попладне се очекува  зголемена облачност, а во вечерните часови со зголемената облачност во западните и северните делови ќе има и локален дожд. Врнежите во текот на ноќта ќе се прошират кон централните делови на земјата. Ќе дува умерен ветер од јужен и југозападен правец, кој во вечерните часови ќе го промени правецот во северен и ќе засилува. 

Утринската температута ќе се движи од 2 до 10 степени, а дневната од 22 до 28 степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево, а попладне со зголемена облачност. Во вечерните часови со зголемената облачност ќе има појава на локален дожд. Врнежите во текот на ноќта ќе бидат почести. Температурата ќе се движи од 8 до 26 степени.

Во сабота ќе имаме облачно време со поинтензивни врнежи од дожд, ветровито и свежо време со голем пад на температурите. Над 1800 метри надморска висина односно на повисоките планини се очекуваат и врнежи од снег. Минималните температури ќе бидат од 1 до 10 степени, додека пак дневните ќе бидат во опаѓање и ќе достигнат до 5 односно до 14 степени. Во недела и понеделник ќе имаме невообичаено свежо утро со утринските температури од 0 до 8 степени, односно од 2 до 10 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачноста и потопло време со дневните температури од 9 до 18, односно од 11 до 20 степени. Во вторник ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност и потопло време. Минималната температура ќе биде од 1 до 9 степени, додека пак максималната дневна од 12 до 21 степени.

Можеби ќе ве интересира

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација