24 Септември, 2021
0.0419

За 24 часа Израел има повеќе од 2.000 заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Јули, 2021

Во Израел денеска има повеќе од 2.000 заразени со коронавирусот.  Тоа е најмногу за 24 часа од март годинава.  10 проценти од оние кои биле позитивни на вирусот во понеделникот пристигнале од странство. 

Владата апелираше да не се патува непотребно, но меѓународниот аеродром во Израел „Бен Гурион“ е полн со патници.

Министерот за здравство Ницан Хоровиц денеска го повтори повикот на премиерот на Израел, Нафтали Бенет, што побрзо да се вакцинираат сите оние кои досега не го направиле тоа. Во земјата повеќе од 5,3 милиони луѓе од 9,3 милиони жители се целосно вакцинирани. Во екот на третиот бран на инфекција во јануари, имаше повеќе од 1.200 новоинфицирани лица на ден.

foto unsplash.com

Можеби ќе ве интересира

Уште една европска земја ги укинува сите ковид мерки

Уште една европска земја ги укинува сите ковид мерки

Русија денес e со рекорден број починати од коронавирусот

Русија денес e со рекорден број починати од коронавирусот

Дутерте: Богатите складираат вакцини, додека сиромашните земји добиваат по една лажица

Дутерте: Богатите складираат вакцини, додека сиромашните земји добиваат по една лажица

ЕУ тврди дека немало никаков „нон - пејпер“ за прекројување на границите на Балканот

ЕУ тврди дека немало никаков „нон - пејпер“ за прекројување на границите на Балканот

Нов Зеланд станува дигитален рај

Нов Зеланд станува дигитален рај

ЗАРАЗЕНА ПОСЕТИЛА МНОГУ ГРАДОВИ: Поради една женa скоро 135.000 луѓе одат во изолација

ЗАРАЗЕНА ПОСЕТИЛА МНОГУ ГРАДОВИ: Поради една женa скоро 135.000 луѓе одат во изолација

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

(ВИДЕО) Австралиски водител остана смирен иако водеше емисија при силниот земјотрес

(ВИДЕО) Австралиски водител остана смирен иако водеше емисија при силниот земјотрес