13 Јуни, 2024
0.0363

„ЗА ЧИСТАЧКИТЕ ПО ДОМА, УЦЕНУВААТ, СЕ ПОИСТОВЕТУВААТ“ - Пешева апелира да се донесе закон за увоз на работна сила

Објавено во: Македонија 17 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Анета Пешева, бизнисменка и позната јавна личност, апелира што поскоро да се донесе закон за увоз на работма сила во земјава.

Дел од таа работна сила би била ангажирана и како домашни помошнички, кои, како што пишува на фејсбук, ги уценуваат нивните работодавачки.

„За чистачките по дома!

Никогаш не се задоволни, секогаш сакаат повеќе. Колку и да сте свесни дека таа работа можете и сами да ја правите, ако имате и друга посериозна работа ќе мора да побарате помош. Е тука настанува проблемот, Уцена. Дома- Дом.

Тие си прават филм дека се незаменливи, а и се поистеветуат со вас, а нивната работа е наједноставната за вас што би можеле без проблем да ја работите. Вие не можете да го правите тоа бидејќи имате друга поважна работа, домашната, што за нас е најлесна работа.

Знаете што сакам да кажам? Сите сме под нивна уцена, чудни коментари.

Имам пријатели кои имаат дома филипинки и други странски воспитани жени и мажи.

Под итно да се се смени законот за увоз на работна сила од странство.

Нема што да се дебатира околу таа тема. Ако во Словенија и Хрватска може, зошто кај нас не би можело. Тие нема да станат Македонци, туку неколку години да работат кај нас со дозвола.

Дури не ги вратиме децава, џанам“, пишува Пешева на социјалнта мрежа фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

ОСМАНИ: Законите за промена на имињата на МРТ и на МАНУ стојат заглавени пет години

ОСМАНИ: Законите за промена на имињата на МРТ и на МАНУ стојат заглавени пет години

СЛАВЕСКИ: Jа прочитав „убавата вест” дека дошло време во градот Струга да се образуваат лекари

СЛАВЕСКИ: Jа прочитав „убавата вест” дека дошло време во градот Струга да се образуваат лекари

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

„ВМРО-ДПМНЕ УШТЕ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, ПОЧНА ДА ГИ ЛАЖЕ ГРАЃАНИТЕ“: Битиќи за зголемениот број министерства

„ВМРО-ДПМНЕ УШТЕ НЕ НАПРАВИ ВЛАДА, ПОЧНА ДА ГИ ЛАЖЕ ГРАЃАНИТЕ“: Битиќи за зголемениот број министерства

Кадарот на Мерко, Јетон Шаќири,му даде дозвола на Мерко за медицински факултет во Струга

Кадарот на Мерко, Јетон Шаќири,му даде дозвола на Мерко за медицински факултет во Струга

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

„АКО ВМРО-ДПМНЕ НЕ РАЗГОВАРА СО ГРЦИЈА, ТОГАШ НЕМА ДОБРИ НАМЕРИ“: Маричиќ вели Грција е помоќна од Бугарија, може да ни направи штета

„НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАЛЕ ДЕКА КАСНУВАЊЕ ОД 1.200.000 КОМАРЦИ ОДЕДНАШ МОЖЕ ДА ВИ ЈА ИСЦИЦААТ КРВТА, ВО ПРАКСА ДОВОЛНА Е ЕДНА - ТУКА ГИ ИМАМЕ ДВЕТЕ“: Д-р Беќаровски со шега

„НАУЧНИЦИТЕ ПРЕСМЕТАЛЕ ДЕКА КАСНУВАЊЕ ОД 1.200.000 КОМАРЦИ ОДЕДНАШ МОЖЕ ДА ВИ ЈА ИСЦИЦААТ КРВТА, ВО ПРАКСА ДОВОЛНА Е ЕДНА - ТУКА ГИ ИМАМЕ ДВЕТЕ“: Д-р Беќаровски со шега

„ВМРО-ДПМНЕ ДЕ ФАКТО ГО ПРИФАТИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, А СЕГА МАЛКУ ГЛУМАТ“: Спасовски очекува власта да ги поништи договорите со соседите

„ВМРО-ДПМНЕ ДЕ ФАКТО ГО ПРИФАТИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, А СЕГА МАЛКУ ГЛУМАТ“: Спасовски очекува власта да ги поништи договорите со соседите

Се запали цистерна со метан, се задуши полицаец

Се запали цистерна со метан, се задуши полицаец