13 Јуни, 2024
0.0250

„ЗА ДА СМЕНИ СИЈАЛИЦА ЗЕМА 120.000 ЕВРА ПЛАТА ГОДИШНО“: Работи неколку пати годишно, еве во што е штосот

Објавено во: Финансии, Свет 27 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Размислувате за промена на професијата? Повисоки примања? Тогаш можеби ќе ве интересира следната приказна.

Веднаш да истакнеме дека работите неколку дена во годината, а заработката е неверојатна, околу 120.000 евра. Сè што треба да направите е да ја замените сијалицата, но има финта.

Најважно е да не се плашите од височините, бидејќи „канцеларијата“ е на 600 метри! Поточно, се работи за сигнална кула, со исклучително тенка конструкција, на која треба да се искачите.

Дали сте уште заинтересирани? Приказната е позната со години, но корисниците на социјалните мрежи се уште се шокирани кога дознаваат дека таква „професија“ постои.

Дополнително, има хроничен недостиг на кадри, што е донекаде и разбирливо кога ќе ги земеме предвид сите околности.

„Овој тип на сигнална кула нема системи за заштита или транспорт, така што планинарите се потпираат на јажето и на сопствената вештина“, се вели во видеото на TikTok.

Што е потребно за ваква работа? Не смеете да се плашите од височини и мора да бидете исклучително физички подготвени, бидејќи се потребни три часа за да се искачите на кулата и уште шест часа за да се спуштите, пренесува LadBible.

Да не ги заборавиме налетите на ветрот кои достигнуваат брзина од 100 km/h.

За крај, имајте предвид дека платата варира во зависност од локацијата, висината на кулата и другите специфики.

@science8888 #usa #science #tiktok ♬ Aesthetic - Tollan Kim

Можеби ќе ве интересира

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

ЕВЕ КОЛКУ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИВААТ НАЈВИСОКА ПЕНЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – исчезнуваат воените и земјоделските пензионери

ЕВЕ КОЛКУ ПЕНЗИОНЕРИ ДОБИВААТ НАЈВИСОКА ПЕНЗИЈА ВО МАКЕДОНИЈА – исчезнуваат воените и земјоделските пензионери

КОЛКУ ЧИНИ АЈВАРОТ НА ЗАЕВ- МАМАС ВО АВСТРАЛИЈА? Луѓето во шок, цената воопшто не е ниска

КОЛКУ ЧИНИ АЈВАРОТ НА ЗАЕВ- МАМАС ВО АВСТРАЛИЈА? Луѓето во шок, цената воопшто не е ниска

БРАНКО ГРЕГАНОВИЌ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - ќе ја врши функцијата до добивањето согласност на Тони Стојановски

БРАНКО ГРЕГАНОВИЌ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - ќе ја врши функцијата до добивањето согласност на Тони Стојановски

ОФИЦИЈАЛНО: ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - еден од најголемите банкарски трансфери во последниве години

ОФИЦИЈАЛНО: ТОНИ СТОЈАНОВСКИ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УО НА НЛБ БАНКА - еден од најголемите банкарски трансфери во последниве години

ИЗБОРИТЕ ГО ПОТОНАА ЕВРОТО - оваа валута е на најниско ниво по долг период

ИЗБОРИТЕ ГО ПОТОНАА ЕВРОТО - оваа валута е на најниско ниво по долг период

ГИ ИМАМЕ МНОГУ СО НАД ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ЕВРА, А НЕКОИ БЛИЖАТ И ДО ЕДНА - еве колкава вредност достигнаа моќните македонски бизнис „капиталци“

ГИ ИМАМЕ МНОГУ СО НАД ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ЕВРА, А НЕКОИ БЛИЖАТ И ДО ЕДНА - еве колкава вредност достигнаа моќните македонски бизнис „капиталци“