26 Јули, 2021
0.0187

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 17 Јуни, 2021

Јужниот сосед го олесни влезот за државјаните на земјите од зелената ковид листа. 

Заменик-министерот за цивилна заштита Никос Хардаљас објави дека за нив ќе биде дозволен влез со брз тест за коронавирус наместо со ПЦР, а за децата под 12 години, нема да се бара тест.  За оние од портокаловата и од црвената листа, правилата се непроменети, односно задолжителен е тест за сите со наполнети шест години, јави МИА. За земјите од портокаловата листа, дозволен е влез на лица кои се вакцинирани со вакцините признати од Грција или со направен ПЦР тест 72 часа пред нивното заминување. Исклучени од оваа одредба се граѓаните од земјите кои се наоѓаат на црвената листа и за кои продолжува да важи одредбата за карантин од седум дена. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција