24 Септември, 2021
0.0259

За граѓаните кои ги кршат прописите, Саудиска Арабија воведува тригодишна забрана за патување

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Јули, 2021

Во борбата со коронавирусот и новите соеви,  Саудиска Арабија воведува тригодишна забрана за патување. 

Oва се однесува за граѓаните кои ги кршат прописите, патувајќи во земјите од „црвената листа“, објави денеска државната новинска агенција. 

Агенцијата цитираше неименуван службеник во Министерството за внатрешни работи дека некои државјани на Саудиска Арабија, на кои во мај им е дозволено да патуваат во странство, без претходна дозвола од властите првпат од март 2020 година, ги прекршиле регулативите. Саудиска Арабија забрани патување или транзит во неколку земји, вклучувајќи ги Авганистан, Аргентина, Бразил, Египет, Етиопија, Индија, Индонезија, Либан, Пакистан, Јужна Африка, Турција, Виетнам и Обединетите Арапски Емирати. Во Саудиска Арабија починаа над 8.000 луѓе од вирусот, а досега имаат над 520.000 ковид случаи. 

Можеби ќе ве интересира

Уште една европска земја ги укинува сите ковид мерки

Уште една европска земја ги укинува сите ковид мерки

Русија денес e со рекорден број починати од коронавирусот

Русија денес e со рекорден број починати од коронавирусот

Дутерте: Богатите складираат вакцини, додека сиромашните земји добиваат по една лажица

Дутерте: Богатите складираат вакцини, додека сиромашните земји добиваат по една лажица

ЕУ тврди дека немало никаков „нон - пејпер“ за прекројување на границите на Балканот

ЕУ тврди дека немало никаков „нон - пејпер“ за прекројување на границите на Балканот

Нов Зеланд станува дигитален рај

Нов Зеланд станува дигитален рај

ЗАРАЗЕНА ПОСЕТИЛА МНОГУ ГРАДОВИ: Поради една женa скоро 135.000 луѓе одат во изолација

ЗАРАЗЕНА ПОСЕТИЛА МНОГУ ГРАДОВИ: Поради една женa скоро 135.000 луѓе одат во изолација

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

(ВИДЕО) Австралиски водител остана смирен иако водеше емисија при силниот земјотрес

(ВИДЕО) Австралиски водител остана смирен иако водеше емисија при силниот земјотрес