21 Септември, 2018
0.2526
    ALK 8001    -0.04%     CEVI 1000    0%     KMB 5174.05    0.15%     MPOL 314    0%     MPT 47001    -1.55%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     UNI 2331    0.03%

За колку скокнаа акциите на Фејсбук?

Објавено во: Финансии 13 Април, 2018

Цената на акциите на Фејсбук порасна за 5 проценти, со што пазарната вредност на компанијата се зголеми за повеќе од 24 милијарди долари. Ова е првиот раст на вредноста на акциите на Фејсбук од почетокот на скандалот кон средината на март.

Од сторијата на Гардијан до моментот пред сведочењата, кои траеа вкупно 10 часа, вредноста на Фејсбук падна за скоро 80 милијарди долари. Иако компанијата има уште за враќање, новиот раст се толкува како сигнал дека берзата ги има олабавено своите стравови.

За време на двете сослушувања, прашањата се движеа од најосновни околу бизнис моделот на компанијата, до тоа како функционираат системите на Фејсбук, што и како се прави со личните податоци, за рекламите и слично.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

Дамјановиќ: Дигиталните извештаи за инвеститорите поевтини и за 50 отсто

Дамјановиќ: Дигиталните извештаи за инвеститорите поевтини и за 50 отсто

ЗАРАБОТУВА ПО 500 ЕВРА НЕДЕЛНО: Работата не е тешка, но е добро платена

ЗАРАБОТУВА ПО 500 ЕВРА НЕДЕЛНО: Работата не е тешка, но е добро платена

По 10.600 денари социјална помош за семејствата кои сега земаат 3.029

По 10.600 денари социјална помош за семејствата кои сега земаат 3.029