23 Мај, 2019
0.0324

За Мицкоски владеењето на СДСМ е црнила, тие вратија дека го брани Груевски

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2018

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред Владата протестираше против актуелната власт на СДСМ.

Протестот го предводеше лидерот, Христијан Мицкоски, а тематиката на протестот беше „црнила“, односно црнилата што ги предизвикувало владеењето на сегашната Влада.

На протестот беше осудено поскапувањето на лебот, непреземањето мерки против аерозагадувањето и слично. Мицкоски, владеењето на СДСМ го нарече црнила за државата и ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за внарешни работи, Оливер Спасовски дека вршат притисок и претреси во куќи на луѓе кои сакаат да протестираат против нив. Протестот почна пред партиското седиште, а оттаму по скопските улици приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ маршираа до зградата на владата. Ова им е втор протест, а протести најавија и за идната среда.

Од СДСМ со писмено соопштение реагира на говорот на Христијан Мицкоски. Според нив, граѓаните вечерва видоа уште едно бледо и конфузно издание на Христијан Мицкоски, очаен во обидите да го одбрани криминалот на Никола Груевски.

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање