19 Февруари, 2019
0.3811
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

За Мицкоски владеењето на СДСМ е црнила, тие вратија дека го брани Груевски

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2018

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред Владата протестираше против актуелната власт на СДСМ.

Протестот го предводеше лидерот, Христијан Мицкоски, а тематиката на протестот беше „црнила“, односно црнилата што ги предизвикувало владеењето на сегашната Влада.

На протестот беше осудено поскапувањето на лебот, непреземањето мерки против аерозагадувањето и слично. Мицкоски, владеењето на СДСМ го нарече црнила за државата и ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за внарешни работи, Оливер Спасовски дека вршат притисок и претреси во куќи на луѓе кои сакаат да протестираат против нив. Протестот почна пред партиското седиште, а оттаму по скопските улици приврзаниците на ВМРО-ДПМНЕ маршираа до зградата на владата. Ова им е втор протест, а протести најавија и за идната среда.

Од СДСМ со писмено соопштение реагира на говорот на Христијан Мицкоски. Според нив, граѓаните вечерва видоа уште едно бледо и конфузно издание на Христијан Мицкоски, очаен во обидите да го одбрани криминалот на Никола Груевски.

Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција