29 Ноември, 2021
0.0209

За непочитување на ковид мерките работните места им висат на конец, а следат и казни до 7.000 евра

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 24 Ноември, 2021

Хрватите почнале да казнуваат, при што казните се до 7.000 евра, но следи и отказ за непочитување на мерките. 

Една од мерките се и ковид потврдите, но и задолжителното тестирање на вработените во јавните институции ако немаат потврда. Владата  вчера вовела парични казни за непочитување на ковид пропусниците, во износ од 3 до 7 илјади евра.

Некои вработени во јавните институции, поради одбивањето да се тестираат или вакцнираат за да добијат потврда, се пред отказ. Дел од вработените во јавниот сектор, според хрватските медиуми одбиле да се тестираат, и нивните работни веста висат на конец. Во повеќе земји во Европа има строги мерки за граѓаните кои не примиле вакцина против ковид. 

Можеби ќе ве интересира

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен