26 Септември, 2022
0.0236

За повеќе од еден процент скокна цената на нафтата

Објавено во: Економија 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Денеска скокнаа цените на нафтата. Тие се зголемија за повеќе од еден процент откако Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја зголеми својата прогноза за раст на побарувачката на нафта оваа година.

На американската берза барел се тргуваше поскапо за 1,45 долари, на 93,38 долари.

На лондонската берза цената се зголеми за 1,29 долари, на 98,69 долари во однос на претходниот трговски ден. 

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ја намали прогнозата за растот на светската побарувачка за нафта во четвртиот квартал 2022 година поради економското влијание на руската војна во Украина, високата инфлација и мерките за спречување ширењето на коронавирус.

ОПЕК очекува побарувачката на нафта да се зголеми за 3,1 милиони барели дневно во 2022 година, што е за 260.000 барели дневно помалку од претходната прогноза. 

Од ден на ден се менува и цената на нафтата. Претходно, кога Украина го прекина транзитот за Европа, цените на нафтата скокнаа. 

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво