23 Ноември, 2020
0.0392

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Октомври, 2020

Словенците за прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час. 

Словенија е третата земја од Европската Унија која од вечерва воведува полициски час, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Општата забрана за движење ќе биде на сила од 21 до шест часот и нема да важи само за оние кои одат на работа и за итни случаи. 

Ако немаат недоложна работа, Словенците не смеат да го напуштат местото на живеење. 

Словенечката влада вчера прогласи 30-дневна епидемија во земјата и донесе други рестриктивни мерки, при што се забрануваат сите собири со повеќе од шест луѓе, како и сите јавни настани, венчавки и верски церемонии. 

Властите проценуваат дека 1 отсто од населението е заразен со коронавирусот, при што денеска се потврдени 794 нови случаи.

Во Словенија 192 луѓе починаа од коронавирусот, а вирусот е потврден кај повеќе од 14.000 луѓе. 

Франција и Белгија исто така воведуваат полициски час. 

Можеби ќе ве интересира

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Се подготвувал ли атентат врз поранешниот косовски претседател Хашим Тачи - дали е тоа од припадник на специјалните безбедносни сили

Се подготвувал ли атентат врз поранешниот косовски претседател Хашим Тачи - дали е тоа од припадник на специјалните безбедносни сили

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната

Имале потврди дека се негативни а сите биле позитивни: Албански работници вратени од грчка граница

Имале потврди дека се негативни а сите биле позитивни: Албански работници вратени од грчка граница

Короната го „покоси“ свештенството на СПЦ: досега однесе пет животи

Короната го „покоси“ свештенството на СПЦ: досега однесе пет животи

ВО ОВОЈ СРПСКИ ГРАД: Секој втор е заразен со корона

ВО ОВОЈ СРПСКИ ГРАД: Секој втор е заразен со корона

ЌЕ ГО ПАМЕТИМЕ ПО ЛУД, ЗБУНЕТ, НОРМАЛЕН, НО И ПО БЕСКРАЈНО МНОГУ ДРУГИ ОСТВАРУВАЊА - почина Мустафа Надаревиќ

ЌЕ ГО ПАМЕТИМЕ ПО ЛУД, ЗБУНЕТ, НОРМАЛЕН, НО И ПО БЕСКРАЈНО МНОГУ ДРУГИ ОСТВАРУВАЊА - почина Мустафа Надаревиќ