09 Декември, 2023
0.0289

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

Објавено во: Финансии 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Не се надзира крај на потонувањето на вредноста на компанијата во сопственост на Гаутам Адани.

Третиот најбогат човек во светот до неодамна не успеа да ги убеди инвеститорите дека тврдењата на американската компанија Хинденбург Рисрч за сериозни проблеми во финансиското работење на неговите компании се неосновани.

Како што објави Ројтерс, за само три дена вредноста на компаниите во сопственост на Гаутам Адани потона за речиси 70 милијарди долари. Овој Индиец, според индексот на милијардери на Блумберг, од минатонеделното трето место падна на седмото место со имот од 92,7 милијарди долари.

Тешка загуба

Штрајкот на Хинденбург Рисрч, самопрогласена компанија за финансиска форензика, ја намали вредноста на Адани Ентерпрајз - предводник на деловната империја на Адани - за дополнителни 2,5 проценти.

Сепак, другите компании вчера доживеаја уште посилна загуба. Адани Трансмисион, Адани Тотал Гас, Адани Грин Енерџи, Адани Пауер, Адани Вилмар и пристаништата и Специјалната економска зона Адани изгубија меѓу 4,2 и 20 отсто во цената. За потсетување, минатата недела Hindenburg Research објави извештај за деловната империја на Адани во кој тврди дека нивото на долгот на нејзините компании е причина за загриженост и го покрена прашањето за користење сметки во даночните раеви, како што е Маурициус.

Хинденбург најави и дека поради ова очекува вредноста на компаниите на Адани да падне и затоа зазеде краток став. Со други зборови, тој се обложи на падот на цените на акциите и очекува да оствари милионски профит.

По објавувањето на извештајот, Адани изјави дека обвинувањата се целосно неосновани и најави дека ќе го тужи „финансискиот Шерлок Холмс“ од Њујорк.

Дотолку повеќе што извештајот дојде само три дена пред Адани Ентерпрајс да планира да започне со претплата за дополнителни акции во она што требаше да биде најголемата секундарна јавна понуда во Индија вредна 2,5 милијарди долари.

Нема интерес

Сепак, извори на Ројтерс тврдат дека извештајот на Хинденбург го привлече вниманието на индискиот финансиски регулатор. Тоа тврдење не е официјално потврдено. Како што сега стојат работите, големите институционални и странски инвеститори не покажуваат преголем интерес за акциите на „Адани ентерпрајс“. Акцијата се тргува по 2686 рупии, што е речиси 14 отсто пониско од цената во долниот опсег. Адани Груп за Ројтерс во саботата изјави дека претплатата на акциите се одвива според планот.

Сепак, банкарите тврдат дека рокот за регистрација на акциите може да биде продолжен и по 31 јануари. Индиската регулатива бара најмалку 90 отсто од акциите да бидат запишани за да биде валидна јавната понуда. Хинденбург рече дека реакцијата на инвеститорите на берзата „во голема мера ги потврдува наодите од нашиот извештај“.

Адани ја основа својата деловна групација во 1988 година, почнувајќи со трговија со суровини. Денес, неговата империја се протега од пристаништа и аеродроми до рударство и обновлива енергија. Патем, Адани е роден во државата Гуџарат, од каде што потекнува и премиерот Нарендра Моди.

Водечката индиска опозициска Конгресна партија честопати обвинуваше група милијардери, меѓу кои е и Адани, дека добива повластен третман од владата на Моди.


Извор: пословни.хр

фото: youtube screenshot

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто