21 Април, 2018
0.1695

ЗА СРЕЌНИ РАБОТНИЦИ: Преминуваат на шесточасовно работно време

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

За да ја зголеми продуктивноста и да ги направи луѓето среќни, Шведска постепено ќе преминува на шестчасовно работно време. 

Ова го објави британски Индипендент. 

Работниците веќе имаат искуство со овој модел. Целта е во пократок временски период да се завршат сите обврски и луѓето да имаат доволно време за приватен живот. 

Јапонскиот производител на Тојота, сместен во вториот по големина град во Шведска, Гетеборг, пред 13 години го воведе овој модел и велат дека го зголемиле профитот. 

 И од компанијата Filimundus за развој на мобилни апликации, која лани го воведе работното време од шест часа велат дека заблуда е дека осум часа го прават работникот продуктивен. 

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници