29 Мај, 2024
0.0282

„За заедничка Македонија“: Иванов е човекот кој не изведе до победата

Објавено во: Македонија 08 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Во Скопје синоќа се одржа 40-от протест против таканречената Тиранска платформа и заштита на интегритетот на Република Македонија. 

„Веќе 40 дена сме на улиците на татковината. Ќе останеме тука толку колку што е потребно за заштита на единството, јазикот, знамето, грбот и за отфрлање на „Албанската платформа“ соопшти еден од организаторите на Граѓанското движење „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски.

Толпата протестанти се собра пред зградата на Владата и оттаму мина по централните улици на главниот град и се упати кон Народното собрание.

Илиевски им рече симболично „Стоп“ на сите кои сакаат да ја “качат Македонија на албанската платформа“. 

“Нема да дозволиме такво нешто. Ќе продолжиме со борбата. Со секој изминат ден ќе стануваме се повеќе и особено идната недела, која е клучна. Тука сме 40 дена, но ќе бидеме уште толку колку што е потребно. Му благодариме на претседателот Ѓорге Иванов. Ова е човекот кој не изведе до победата. Ова е човекот кој стои зад нас, и ние ќе бидеме зад него додека тој ја врши и почитува заклетвата - да го брани суверенитетот на Република Македонија“, рече Илиевски пред граѓаните. 

Борис Дамовски, кој исто така е дел од Граѓанското движење „За заедничка Македонија“, ги повика граѓаните да останат будни, бидејќи „ниту една битка не е освоена за еден викенд“. 

Потсетуваме дека протестите почнаа кон крајот на месец февруари. Тие се одржуваат секоја вечер после 17.00 часот по локално време во десетици градови на земјата. 

Поголеми протести има кога во Скопје пристигнуваат европски политичари, кои се обидуваат да посредуваат во преговорите за излез од политичката криза. 

Можеби ќе ве интересира

„ВО ОВОЈ МАНДАТ ИМА 78 ОДЛУКИ СО КОИ СЕ УКИНУВААТ ЗАКОНИ“: еве што кажа Кацарска за својот мандат како претседател на Уставен суд

„ВО ОВОЈ МАНДАТ ИМА 78 ОДЛУКИ СО КОИ СЕ УКИНУВААТ ЗАКОНИ“: еве што кажа Кацарска за својот мандат како претседател на Уставен суд

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

„МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ПОТОА СЛЕДАТ ДРУГИТЕ“: Костадиновска Стојчева вели дека Гаши го прекршил духот на мултиетничноста

„МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ПРВ ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ПОТОА СЛЕДАТ ДРУГИТЕ“: Костадиновска Стојчева вели дека Гаши го прекршил духот на мултиетничноста

Иџет Мемети не дојде на седница по отворената истрага, колегите му порачаа така да продолжи

Иџет Мемети не дојде на седница по отворената истрага, колегите му порачаа така да продолжи

МАКЕДОНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА ПРЕГАЗИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ИТАЛИЈА: Бил дел од криминална група

МАКЕДОНЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА ПРЕГАЗИ ПОЛИЦАЈЦИ ВО ИТАЛИЈА: Бил дел од криминална група

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција