29 Мај, 2024
0.0536

„За заедничка Македонија“ повика граѓаните да се мобилизираат идната недела

Објавено во: Македонија 08 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ велат дека следната недела ќе биде клучна, особено првите три дена. 

Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“ денеска пред Собранието ги повика сите граѓани да се мобилизираат тие денови. Поддржувачите на иницијативата денеска со автомобили од кои се вееја македонски знамиња тргнаа од две локации во Скопје, спортските сали Борис Трајковски и Јане Сандански, по што двете колони се споија пред зградата на Собранието.

„Она што се обидоа да го направат во четвртокот, на шверцерски начин да изберат претседател на Собранието кој не се откажал од тиранската платформа и веднаш потоа да поминат на избор на Влада ќе се обидат сосема сигурно во овие три дена, пред Велигден да го направат. Тоа не смееме и нема да им го дозволиме“- изјави Илиевски.

Илиевски кажа дека утре нема да имаат активности туку ќе информираат како ќе постапуваат од понеделник, дали ќе се собираат пред Владата како досега или директно ќе доаѓаат пред Собранието.

Оваа иницијатива протестира повеќе од 40 дена за отфрлање на платформата на албанските партии. 

Освен во Скопје, протести имаше и во повеќе градови во внатрешноста на Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!

Битолчанец полово злоупотребил немоќно лице и снимал за Youtube

Битолчанец полово злоупотребил немоќно лице и снимал за Youtube