10 Јуни, 2023
0.0276

„За заедничка Македонија“ протестираше во триесеттина градови

Објавено во: Македонија 15 Март, 2017

Добивај вести на Viber

Граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија“ синоќа го организираше 16-от протест во Скопје за како што велат зачувување на земјата и отфрлање на “Тиранската платформа“.

Учесниците во протестот повторија дека нема да се откажат од своите барања.

Протестот како и обично почна пред зградата на Владата а заврши ред Собранието.

Во текот на протестот, пред зградата на Собранието беше прочитан „Манифест за четврт Илинден“ на кој поддржувачите на овој протест повикуваат дека даваат глас за слободна, независна, и демократска Македонија и дека цел свет треба да слушне што содржи „Тиранската платформа“.

Протестите се организирани во 30-тина градови ширум земјава, помеѓу останатото во Охрид, Гевгелија, Кичево, Крива Паланка, Делчево, Кочани...

Можеби ќе ве интересира

Кузеска: Раката е подадена, да се работи во интерес на државата

Кузеска: Раката е подадена, да се работи во интерес на државата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Има бурни реакции во јавноста откако Меџити кажа дека косовски државјани ќе се лекуваат овде по исти цени како македонските граѓани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Има бурни реакции во јавноста откако Меџити кажа дека косовски државјани ќе се лекуваат овде по исти цени како македонските граѓани

Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени, тој вели дека тоа е лага

Ковачевски вели дека Мицкоски прифатил уставни измени, тој вели дека тоа е лага

Владиците Петар и Григориј биле гости во руската амбасада

Владиците Петар и Григориј биле гости во руската амбасада

Надрилекар од Турција „лечел“ во гостиварско

Надрилекар од Турција „лечел“ во гостиварско

ЦУК: Се очекуваат интензивни врнежи, можно е да дојде до забрзано зголемување на водостојот на малите реки

ЦУК: Се очекуваат интензивни врнежи, можно е да дојде до забрзано зголемување на водостојот на малите реки

Вонредно метео од Славчо Попоски: Подгответе се за уште поголеми временски непогоди и поплави од оние во Делчево

Вонредно метео од Славчо Попоски: Подгответе се за уште поголеми временски непогоди и поплави од оние во Делчево

ПОМАГАВМЕ НА СИТЕ, ЌЕ МУ ПОМОГНЕМЕ ЛИ И НА ДЕЛЧЕВО? Претседателот на ЗЕЛС ги повикува општините да се солидаризираат

ПОМАГАВМЕ НА СИТЕ, ЌЕ МУ ПОМОГНЕМЕ ЛИ И НА ДЕЛЧЕВО? Претседателот на ЗЕЛС ги повикува општините да се солидаризираат

Арафат Муареми ослободен од пријавите од Вилма Русковска

Арафат Муареми ослободен од пријавите од Вилма Русковска