26 Октомври, 2020
0.0242

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2020

Премиерот Зоран Заев додека и го честитал новиот мандат на Корнелија Нинова како претседател на Социјалистичката партија на Бугарија во честитката навел дека и СДСМ по обој рпимер ќе спроведе внатрепартиски избори на кои самото членство ќе гласа за раководство и за прв човек на „Бихаќка“.

- Видовме од вас и сега и ние ќе спроведеме непосреден избор за претседател, како најпрогресивна форма на учество на сите членови во изборот на својот претседател, гласи во честитката на Заев која ја пренесуваат денеска бугарските медиуми.

СДСМ постизборно подготвува статутарни измени, кои ќе значат воведување непосредни избори за челните позиции во партијата, наместо досегашните изборни конгреси

Овие избори Заев претходно ги најави за во април следната година.

Можеби ќе ве интересира

Нефи Усеини на операција во Турција

Нефи Усеини на операција во Турција

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Д-р. Стојанов за Фактор: Бројките кажуваат дека вирусот е поактивен, поинфективен и посмртоносен

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

Комисија за односи со верските заедници: Куќните слави без гости

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

ГОЛЕМ БРОЈ БОЛНИ ОД КОВИД МОРА ДА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРААТ: Во ГОБ „8 Септември“ и во Ковид-центарот Козле итно да се зголемат болничките капацитети

Кичеец примен во затворот во Струга

Кичеец примен во затворот во Струга

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

НЕ ВИДОВМЕ МОРЕ, А НЕМА НИ ШОПИНГ - грчката граница е сигурно затворена до 8 ноември

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

Спасовски: Полицијата ќе ги проверува домовите и по допрен глас

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

НЕ СЕ ИСКЛУЧУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - состанокот на Комисијата заврши, се чека пресот на Филипче

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира

Стомачен вирус, ништо не ти е: Со вакви зборови почнува голготата на Надица која храбро се бори со туморот на мозокот, ниту еден неврохирург не сакал да ја оперира