22 Септември, 2020
0.0219

Заев: Процесот бара инклузивност и одговорност со цел градење национален консензус, тоа им го должиме на граѓаните

Објавено во: Македонија 28 Јануари, 2018

Премиерот Зоран Заев вели дека имале информативна средба на политичките претставници на која беа презентирани и дискутирани предложените идеи од медијаторот Метју Нимиц, по што размениле информации, мислења и за разговорите меѓу Заев и премиерот на Грција, Алексис Ципрас.

Според премиерот, овој процес бара инклузивност, посветеност и политичка одговорност со цел градење национален консензус во Република Македонија. 

„Со решавањето на билатералниот спор кој трае 25 години имаме цел да обезбедиме напредок и интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО, како и заштита на националните интереси и достоинството на нашиот народ. За да ги оствaриме овие цели неопходна е вклученост на Владата, опозицијата, Претседателот на државата, како и навремено и објективно информирање на граѓаните на Македонија. За тоа е потребна политичка волја и храброст од наша страна, но решение е можно доколку таква политичка волја постои и на грчката страна. Интеграцијата, заедно со реформите и економските реформи се клучни за подобар живот на сите граѓани во Република Македонија“ - изјави Заев. 

Тој вели дека на оваа тема ќе разговараат во Македонија, со домашните политички чинители, но и со соседна Грција. 

Можеби ќе ве интересира

Koроната се појави и во тетовската градинка

Koроната се појави и во тетовската градинка

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

Никола Димитров: Овие денови ќе пристигнат 40 милиони евра грант

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

ЗА КРАЖБАТА НА МРТОВЕЦОТ ВО СТРУМИЦА: Jавното обвинителство засега го утврди идентитетот на три лица

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Лиза Шаќири до Груби: Не не омаловажувајте, ние Албанците сме кадарни за работа

Лиза Шаќири до Груби: Не не омаловажувајте, ние Албанците сме кадарни за работа

Најмногу „увезени“ ковид случаи од Албанија

Најмногу „увезени“ ковид случаи од Албанија

88 Новозаразени и петмина починати пациенти од ковид: Најнова статистика

88 Новозаразени и петмина починати пациенти од ковид: Најнова статистика