21 Септември, 2020
0.0415

Заев: СДСМ може да формира влада и со ДУИ, и со Алијанса и Алтернатива

Објавено во: Македонија 04 Август, 2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се обрати по денешната конститутивна седница во Собранието. Тој најави дека се надева дека за 10 до 15 дена ќе биде формирана новата влада.

На прашањето дали уште стои на ставот дека ДУИ треба да оди во опозиција, Заев одговори дека сите опции се отворени за преговарачкиот процес.

„Да оставиме времето да покаже за да видиме со кога може да направиме коалиција. Јас сум разумен човек секако дека граѓаните преку своите гласови ги даваат правците и очекувањата. СДСМ може да формира влада и со ДУИ и со Алијанса за Албанците и Алтернатива. Сите опции се отворени за преговарачкиот процес, изјави Заев.

Сите опции се од сега отворени, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

„Верувам дека ќе обезбедиме стабилно парламентарно мнозинство коешто ќе гарантира стабилна влада…Коалицијата предводена од СДСМ може да формира влада и со ДУИ и со Алијанса и Алтернатива. Зависи од отстранување на национализмите, зависи од цело поглавје на разработка за прочистување на правосудството, проверка на имотот, капиталот на секој политичар и функционер…, рече Заев

Во своето излагање Заев изрази очекување дека ќе биде составено ново парламентарно мнозинство и влада која што ќе истрае 4 години и којашто ќе почне поинтензивно да се залага за економските прашања.

Заев најави намалување на бројот на министерствата без ресор и кажа дека фокусот на новата влада ќе биде врз внатрешните прашања во државата.

Во одговори на новинарски прашања, Заев рече дека процесот на преговори за составување на ново парламентарно мнозинство веќе може да почне и оти ќе ги слушнат понудите и ставовите на сите страни.

Можеби ќе ве интересира

МАЛEШЕВИЈА: Добар род на аронија и слива, еве колку може да заработите

МАЛEШЕВИЈА: Добар род на аронија и слива, еве колку може да заработите

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади