19 Септември, 2020
0.0485

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август

Објавено во: Македонија 10 Август, 2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, смета дека поканата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, до останатите водачи на албанските парламентарни партии за заедничка средба на 13 август е еден вид на притисок што се врши врз него.

„Да, го гледам ова како притисок врз мене, СДСМ и Коалицијата „Можеме“, за премиер по предлог на ДУИ“, возвратил Заев на прашањето на ТВ21, но и додал дека се уште е прерано да каже било каков одговор на тоа дали ќе се најде во безизлезна ситуација доколку сите албански парламентарни партии направат блок.

Во моментов лидерите на Алтернатива, БЕСА, Алијканса за Албанците и ДПА - Африм Гаши, Билал Касами, Зијадин Села и Мендух Тачи, размислуваат дали да ја прифатат упатената покана на Ахмети.

Засега, иако не се појавуваат пред медиумите, во своите соопштенија СДСМ и ДУИ  велат дека двете страни целосно се согласуваат за мнозинството прашања околу новото владеење.Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија