15 Октомври, 2018
0.3915
    ALK 7932.53    -0.84%     AUMK 1700    -5.82%     CEVI 1000    0%     FERS 60000    0%     GRNT 791    -1.12%     KJUBI 1460    -2.99%     KMB 4997.73    -0.37%     MPT 45296.92    -2.59%     OHB 6283.55    -1.05%     OKTA 4506.4    2.42%     RMDEN13 97.2    0.21%     RMDEN16 96    -0.31%     RZLV 60    1.69%     SBT 2250    -2.64%     SIL 70    0%     STB 1093.06    -0.63%     STBP 1080    -10%     TEL 280    0%     TKVS 4950    -7.48%     TTK 1120.81    -2.63%     USJE 23000    -0.37%

Засега нема контра мерки за Косово

Објавено во: Агробизнис 26 Јули, 2018

Македонија засега нема да му враќа на Косово со контра мерки, а се очекува целосно повлекување на зголемените царини.

Ова е најновата информација од МЗШВ во однос на воведените зголемени царини од косовската влада за македонски земјоделски производи.

„Разговорите кои Владата на Република Македонија и надлежните министерства ги водеа со Косово во изминатиот период вродија со плод. Приштина, веќе ја повлече зголемената царина за дел од производите“, соопштија од надлежното министерство

Утре, министерот за економија Крешник Бектеши, ќе се сретне со неговите колеги во Косово каде ќе се бара решение и надминување на проблемот. 

„Сите досегашни преговори, ни даваат за право да очекуваме целосно укинување на зголемените царини. Затоа во овој момент, Македонија останува на ставот барем засега да не се воведуваат контра – мерки“, стои во соопштението на министерството. 

По утрешниот состанок се најавуваатмногу повеќе детали за наредните чекори а приоритетна цел на министерството за земјоделство во моментов е утврдување на начин како да ги заштитиме земјоделците, информираат од министерството. 

Можеби ќе ве интересира

Министерот Николовски доби награда за особен придонес за развој на Крива Паланка

Министерот Николовски доби награда за особен придонес за развој на Крива Паланка

МАКЕДОНСКОТО ОВОШТАРСТВО ДЕНЕС

МАКЕДОНСКОТО ОВОШТАРСТВО ДЕНЕС