30 Октомври, 2020
0.0334

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 15 Октомври, 2020

Во Словенија се враќа карантинот. 

Владата ја соопшти оваа одлука. 

Од утре во седум од 12-те региони во Словенија ќе се воведе карантин, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Од полноќ, влегува во сила декретот за забрана за собирање на повеќе од 10 лица на јавни или приватни места во централна Словенија, Горењска, Корошка, Засавје, Посавје, Савињска и југоисточниот дел на Словенија.

Ваквата мерка беше воведена во овие региони затоа што во изминатите две недели, просечно 140 жители на 100 илјади се заразувале со вирусот. 

Министерот за внатрешни работи Алеш Хојс на прес-конференција изјави дека жителите на овие региони нема да смеат да го напуштаат регионот или да влегуваат во други за време на карантин. 

Ќе има исклучоци за одење на работа или поради бизнис, одење на лекар или аптека. давање помош на роднини.

Хојс додаде дека ќе бидат дозволени посети на гробишта и погреби, а ќе биде дозволен и транзит низ регионите.

В тие региони е задолжително да се носат маски надвор, не само во затворен простор, освен за деца до шест години.

Во регионите опфатени со карантин, има 117 од 212 општини, како и градови како што се Љубљана, Крањ и Целје, а Марибор и Копер не се опфатени со одлуката.

Во Словенија во последните 24 часа потврдени се 745 нови случаи со зараза од корона вирус, а почина уште еден пациент.

Ширум Европа се враќаат рестрикциите. 

Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија