29 Октомври, 2020
0.0266

ЗЕМЈА ОД БАЛКАНОТ: Секој 150-ти жител е инфициран со коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 14 Октомври, 2020

Заразен е секој 150. Словенец.

Кои региони ќе ги затвори државата ќе зависи од тоа колку од нив имаат поголема инциденца до прагот за кој треба договор. 

Досега, прагот беше на 140 инфекции на 100.000 жители во последните две недели.

Инциденцата во периодот од 14 дена е висока, се искачи на 202,75. 

На болниците им недостасува обичен кадар, се повикуваат специјализантите, празни кревети на одделенијата за интензивна нега снемува. 

„Вирусот се шири многу побрзо. Епидемиолошките истражувања сè уште траат. Досега преземените мерки не помогнаа доволно да се ограничи вирусот. Направивме 4.902 тестови, има 707 нови инфекции. Двесте десет лица беа во болница, на 50 им требаше интензивна нега, двајца починаа“, вели  портпаролот на словенечката влада, Јелко Кацин.

Во Словенија само три лаборатории прават тестови за Ковид-19.

Во сите балкански земји состојбата е лоша. Бројот на заразени и понатаму е висок. 

Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија