22 Септември, 2023
0.0231

ЖИВЕЕ ВО ПАЛАТА ОД 600 МИЛИОНИ И 1.000 СОБИ: Која е Емине Ердоган, сопругата на најплатениот политичар чија чанта чини 11 годишни плати?

Објавено во: Свет 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Сопругата на еден од најплатените политичари во светот, претседателот на Турција, Емина Ердоган е многу интригантна за светската јавност.

Имено, иако нејзината банкарска сметка е полна со пари, таа вели дека сака да штеди и да не троши. Емине за себе вели дека е жена која живее според стандардите на својата  вера.

Турските медиуми јавуваат дека првата дама чува кори од јаболко и лимон и од нив прави оцет. Исто така, таа не ги фрла семките од маслинки и урми.

Таа го запознала својот сопруг на состанокот за поддршка на „Идеалистичката женска задруга“, чиј член била и таа, а се венчале во 1978 година.

Најблиските на Емине велат дека таа е силна, интелигентна, но и духовита. Својата почит кон религијата ја покажува со носење хиџаб.

Сепак, оваа жена политичар даде низа контроверзни изјави во нејзините јавни настапи. Само една од серијата е онаа каде што рече дека харемите на султаните се образовни институции кои ги подготвуваат жените за живот.

Но, покрај портретот на скромноста, кој се пласира во јавноста, турските медиуми пишуваат и дека за време на мигрантската криза биле затворени трговските центри за таа на мир да пазарува.

Во Јапонија е фатена и со торба од 50 илјади долари, колку што заработуваат 11 лица за една година, доколку работат за минимална плата во Турција.

Сепак, списокот не завршува тука, Емине потрошила 40.000 евра на саемот за антиквитети во Варшава. Додека била во Грција потрошила 850 евра за чевли.

Нејзината палата вреди 600 милиони евра. Има 1.000 соби, додека омилена забава и е пиење чај кој чини 1.800 евра за килограм.

ФОТО: Инстаграм/Емине Ердоган

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Кадиров: Не ми е јасно зошто би имало гужва дури и во случај на моја болест?

(ВИДЕО) Кадиров: Не ми е јасно зошто би имало гужва дури и во случај на моја болест?

Азербејџан му се извини на Путин за убиството на руските војници во Нагорно - Карабах, нудат уште нешто

Азербејџан му се извини на Путин за убиството на руските војници во Нагорно - Карабах, нудат уште нешто

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз