29 Септември, 2023
0.0832

Живко Мукаетов лично ја дочека кадетската репрезентација по успехот во Рига

Објавено во: Мои пари 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Живко Мукаетов, претседателот на Ракометната федерација на Македонија, лично ја дочека кадетската репрезентација на Македонија за да и го честита успехот за освоениот ЕХФ шампионатот во Рига, Летонија.

Македонија во финалето триумфираше против Швајцарија. Избраниците на селекторот  Раде Стојановиќ одиграа убедлив турнир, без пораз дојдоа до златото, а со тоа си обезбедија пласман на Европско и Светско првенство. 

Репрезентацијата по враќањето во Македонија имаа свечен прием во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. 

Според Мукаетов, кадетите се репрезентација која ветува, па во иднина може да се очекува дел од овие играчи да дојдат и во сениорскиот состав. 

Со освоеното прво место на шампионатот, Македонија директно се пласираше на младинското ЕП во 2024 година и кадетското СП 2023 година.

ПР Објава


Можеби ќе ве интересира

Бектеши во посета на млечната индустрија: Бимилк е една од општествено одговорните компании која ги намали цените и пред одлуката на Владата

Бектеши во посета на млечната индустрија: Бимилк е една од општествено одговорните компании која ги намали цените и пред одлуката на Владата

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денескa изнесува 105,85 евра за мегават час, на МЕМО 108,03 евра за мегават час

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денескa изнесува 105,85 евра за мегават час, на МЕМО 108,03 евра за мегават час

Водиме грижа максимално и навремено да ги задоволиме потребите на сите потрошувачи

Водиме грижа максимално и навремено да ги задоволиме потребите на сите потрошувачи

Шахистите на „Алкалоид“ петти во светот, сребрен медал за Недев на втората табла

Шахистите на „Алкалоид“ петти во светот, сребрен медал за Недев на втората табла

5 причини зошто Крушево е идеална дестинација во Есен

5 причини зошто Крушево е идеална дестинација во Есен

Digi-Tree, еко иницијатива за сите пост пејд корисници на Мојот А1

Digi-Tree, еко иницијатива за сите пост пејд корисници на Мојот А1

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдувани со 100 отсто чиста и обновлива енергија

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдувани со 100 отсто чиста и обновлива енергија

Респираторни инфекции - ублажување и отстранување на симптоми и терапија

Респираторни инфекции - ублажување и отстранување на симптоми и терапија

Лидер во земјоделското осигурување за 2023 - Признание за СН Осигурителен Брокер АД Битола

Лидер во земјоделското осигурување за 2023 - Признание за СН Осигурителен Брокер АД Битола