14 Јули, 2024
0.0234

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber


Канцеларијата за борба против измами на Европската унија, ОЛАФ, во соопштението за печатот во петокот рече дека околу 33 милиони евра средства наменети за помош на албанските рурални заедници биле злоупотребени.

Парите очигледно биле користени коруптивно од Албанската Национална агенција за рурален развој, која управувала со проектот, пишува Балкан инсајт.

ОЛАФ ја советуваше Европската комисија да блокира уште 112 милиони евра наменети за следната фаза од Инструментот за претпристапна помош за рурален развој, ПАРД.

„По серија сложени истражни чекори, вклучително и дигитално форензички претреси на документи поврзани со примателите на ИПАРД II, АЗХБР и други економски оператори, ОЛАФ откри сериозни неправилности за време на фазата на доделување грантови и спроведувањето на некои проекти“, се наведува во соопштението за печатот.

„ОЛАФ дополнително препорача ЕУ да спречи 112 милиони евра идно финансирање (ИПАРД III) за Албанија од непотребно трошење, додека не се применат корективни мерки за заштита на финансиските интереси на ЕУ од каква било незаконска активност“.

ОЛАФ најде три главни начини за манипулирање со процесот на грантови: прво, надежните апликанти, некои бараа стотици илјади евра за финансирање бизнис идеи, беа советувани да ги користат услугите на локалната консултантска компанија, која „побара значителен дел од нивниот грант“. за олеснување на договорите.

Второ, конкурентскиот процес беше изманипулиран со поднесување на лажни понуди; Конечно, цените за инвестициите се надувани, а дел од корисниците ги прекршиле договорните обврски.

ОЛАФ подвлече дека „со оглед на можните криминални активности откриени во текот на истрагата, ОЛАФ исто така испрати копија од своите наоди до судските власти на Албанија“.

Портпаролот на кабинетот на премиерот Еди Рама не одговори на барањето на БИРН за коментар во моментот на објавувањето.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Падна град со големина на топче за голф

НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Падна град со големина на топче за голф

ВУЧИЌ: Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО

ВУЧИЌ: Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО

БАКТЕРИЈА КОЈА ГО НАПАЃА МОЗОЧНОТО ТКИВО ПРИСУТНА ВО ПРОТЕИНСКИ СЕНДВИЧИ: Производот се повлекува од продажба

БАКТЕРИЈА КОЈА ГО НАПАЃА МОЗОЧНОТО ТКИВО ПРИСУТНА ВО ПРОТЕИНСКИ СЕНДВИЧИ: Производот се повлекува од продажба

НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ СКИЈА И НА +40: Држава од соседството гради скијалиште, еве каде ќе може да зимувате на лето

НАСКОРО ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ СКИЈА И НА +40: Држава од соседството гради скијалиште, еве каде ќе може да зимувате на лето

EКСТРЕМНО ЖЕШКО: Во Србија се измерени 50 степени

EКСТРЕМНО ЖЕШКО: Во Србија се измерени 50 степени

РАСКОШ И МИЗЕРИЈА: Кога Тито го посети езерото Треска и денес

РАСКОШ И МИЗЕРИЈА: Кога Тито го посети езерото Треска и денес