04 Декември, 2021
0.0325

Знае ли Џафери до каде се преговорите со пратениците?

Објавено во: Македонија 08 Октомври, 2018

Спикерот Талат Џафери на вечерашното гостување во „Топ тема на ваша страна“ на Телма телевизија изјави дека до Собранието стигнал предлогот на Владата за пристапување кон уставните измени поврзани со Договорот од Преспа.

За тоа дали има обезбедено двотретинско мнозинство во Собранието за усвојување на уставните измени рече дека не знае и дека не може да каже во која насока одат преговорите со пратениците.

Тој објасни и дека има три фази за усвојување на уставните измени. Џафери во рок од три дена треба да го разгледа предлогот на Владата, потоа да го достави до службите и пратениците. Најмногу за десет дена, ќе треба да свика седница на Комисијата за уставни прашања, а откако ќе се исцрпи дебатата, третиот ден, предлогот оди на седница.

Нагласи дека постапката може да биде и итна по барање на Владата, на претседателот или на 20 пратенци, но и претседателот на Собранието има можност да одлучи седницата да биде итна.

Можеби ќе ве интересира

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други