20 Април, 2024
0.0298

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

Објавено во: Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Единицата за безбедност на реките два дена трага по тројца мажи, кои во саботата вечерта испаднале од чамец во близина на мостот Панчевац. Од Дунав успеал да исплива само Мане К., кој бил прегледан во Ургентниот центар и кој не ја знаел причината за превртувањето на чамецот во кој пловеле четворица мажи.

Новинарот Саша Добријевиќ разговарал со еден од спасувачите кој барал тројца мажи.

- Денеска момчето што преживеало разговарало со полицијата. Според неговото сведочење, тој грабнал плута и пливал со неа. За жал, овие тројца момци биле на бродот и викале помош и никој не слушнал. Ретко кој може да преживее на температура од 7 степени, бидејќи настанува хипотермија, иако надежта последна умира. Беа ангажирани многу луѓе од речна полиција до рибари. Сонар се користи за пребарување на теренот. Сите се кренаа на нозе за да ги најдат тие момци. Ќе бараме, ама до сега за жал некој ќе најдевме. Се надеваме на најдоброто, но времето ќе покаже.

- Вчера ветрот беше силен, а брановите големи, а на бродот имало преголема тежина. Буквално, еден бран пристигнува, а другиот те потонува. Се превртеле. Момчето што преживеа, не знаело да плива па имало појас за спасување. Речната полиција го пронашла. Да беше лето ќе беше многу полесно, затоа се препорачува во овој момент да се плови по брегот, а тие беа на 100 метри од брегот и тоа беше фатално- истакна еден од спасувачите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?