16 Јануари, 2021
0.0214

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Ноември, 2020

Лекар од Хрватска тврди дека коронавирусот силно влијае и врз мозокот. 

Академик Ивица Костовиќ (77), во интервју за „Вечерњи лист“ вели дека Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, но на научниците сè уште не им е јасно како коронавирусот се шири во мозокот.

Првите трудови ги објавија Кинезите, кои тврдат дека во 50 проценти од случаите откриле микропромени во церебралната циркулација. 

Според нив, вирусот влијае и оштетува одредени делови од мозокот. 

Костовиќ изјави дека ќе бидат потребни многу истражувања за да се утврди какви ефекти ќе има Ковид-19 врз мозокот.

Тој е убеден дека Американците први ќе објават релевантни трудови за ова затоа што имаат 100 милиони заразени и врвни научници. 

Инаку, скоро 60 проценти од Хрватите немаат намера да се вакцинираат.

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 1.973 нови случаи на заразени со корона вирусот, со што бројот на активни случаи се искачи на 19.275. 

Меѓу нив 2.060 пациенти се на болничко лекување, од кои 235 на респиратор.

Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање